Dörtler Ticaret
Alış Satış

Euro 6,3154 6,3268
Dolar5,7125 5,7228
Riyal 1,5229 1,5256
17 Eylul 2019, Salı
 
Proyem
 
  Ana Sayfa        Haberler
NEREDEN BİLİYORUZ YA ATTI İSE?
MUHTARLIK SEÇİMLERİNİN YENİDEN YAPILMASI BEKLENİYOR!
05 Mayıs 2019, Perşembe  10:59 Karakter Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haber Paylaşımı

MUHTAR SEÇİMLERİ YENİLENECEK Mİ?

Tüm Türkiye’de Muhtar seçimlerinin yeniden yapılması bekleniyor!

İddialara göre, Seçmen sandıklarında bulunan sandık görevlilerinin tek zarfta oy atması ve bu zarfların kontrol edilmemesi nedeni ile muhtar seçimlerinin yenilenmesi bekleniyor!

31 Mart yerel seçimlerinde sandıklarda görevli bulunan sandık başkanı ve kurul üyesinin, kanuna göre muhtar adaylarına oy atması yasak!

31 Mart yerel seçimlerinde ise, tek zarfta kullanılan ve aynı sandığa atılan oylar nedeni ile sandık başında görevli bulunan görevlilerin çoğu sandıkta muhtar seçilecek kişilere oy attığı ifade ediliyor!

Her ne kadar, sandık görevlilerinin oy atıp atmadığı belli olmasa bile, aynı zarfta atılan oylarda ve tek sandıkta, tek zarfta birleşen oyların, Muhtar adayı sandıklarının da aynı olması nedeni ile seçimde kural hatasını gündeme getirirken, çoğu yerlerde bir iki üzeri oyla kazanılan muhtarlık seçimlerinin halkın gözünde iptal edilmesi bekleniyor!

Kural hatası ve seçim kurallarına aykırı olan bu seçimin yeniden yapılması gündeme gelirken, halkın beklentisi ise şu yönde!

Vatandaş diyor ki; “herhangi bir köy muhtarlığı seçiminde en az iki sandık kuruluyor!

Sandıkların başına ise devlet tarafından iki görevli atanıyor! Bu görevliler sandıkta sadece partilere oy atabiliyor! Seçim sandıkları 31 Martta tek zarfta tek sandıkta oy atılmaya göre seçim yapıldı! Seçimde sayım da sandıkta kullanılan toplam oya göre hesaplandı! Köy sandıkları oy atma kabinlerinde muhtar adaylarının oyları bulunmaktadır! Buraya oy atmak için giren görevli muhtar oyunu da alıp aynı zarfa koyduğunu düşünürsek, ve her seçim bölgesinde de iki sandık olduğundan gidersek dört oy muhtar adaylarına oy atılabilir. Görevlinin attığı oyda aynı sandığa atıldığına göre, sandık görevlisinin muhtar oyu atıp atmadığı kontrol edebilme şansı yok. Bu sadece sandık görevlisinin vicdanına kalmış bir durum! Hal böyle olunca seçimlerde muhtar için oy atmaması gereken görevlinin, muhtarlık için oy atmadığını nasıl bileceğiz!

Bu nedenledir ki muhtarlık seçimlerinin kamu vicdanının rahatlaması adına yenilenmesi gerekiyor”Dedi!

GÜRSES HABER

 

 Bu haber 353 kez okunmuştur.
Haberler
Fındık üreticilerimize müjde!
Cesareti ile takdir ediliyordu!
 
REKLAM   l  İLETİŞİM   l   KÜNYE   l   GİZLİLİK İLKELERİ   l   YAYIN İLKELERİ    l   RSS