Dörtler Ticaret
Alış Satış

Euro 8,9643 8,9804
Dolar7,5096 7,5231
Riyal 2,0017 2,0053
07 Mart 2021, Cumartesi
 
Proyem
 
  Ana Sayfa        Haberler
Gübre bayileri korsanlardan nefes alamıyor
Piyasa kontrol edilmelidir
12 Mart 2016, Cumartesi  14:32 Karakter Boyutu : 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Haber Paylaşımı

KORSAN GÜBRE SATICILARI VURGUN YAPIYOR.

Fındık gübreleme hasadı ile birlikte her yıl yaşanılan korsan gübre satışları gübre bayilerini mağdur ediyor.

Terör olaylarında kullanılan amonyum nitrat gübre satışlarının yasal bir prodüsüre bağlandığı halde, bazı gübre bayilerinin çok satma amaçlı bayi olmayan şahıslara hülle yolu ile gübre tedariki yaptığı ileri sürülüyor.

Hiçbir yetkili satış belgesi olmadan fındık alım satımı yapan kişilerin bile amonyum nitrat gübre satışı yaptığı ilçemizin köylerinde, yasal gübre bayileri, piyasa kontrolü yapılmasını istemektedirler. 

Bayiler, İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin,küçük bir araştırma ile, kimin korsan şekilde gübre satışı yaptıklarını belirleyebileceklerini ifade ediyorlar.

Gübre bayileri; 

Bizi denetleyen sistem neden korsancıları denetlemiyor diye de sitemde de bulunuyorlar.

Gübre bayisi olmadan, ilçenin birçok köy merkezinde alenen araçlarına gübre yükleyerek köylerde gübre satışı yapan kişilerin kontrollerini kimin yapacağı merak konusu olurken, konu ile ilgili Dörtler Ticaret Yetkilisi Anıl Öztürk şunları ifade ediyor.

 

Anıl Öztürk “

Terör olaylarında kullanıldığı belirlenen amonyum nitrat gübresi bölgemizde fındık ürününde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Bizler bayi olarak devlete karşı yükümlüklerimizi harfiyen yerine getirirken, son yıllarda piyasada kafasına göre gübre satışı yapan ve hiçbir yasal şartlara uymadan bunu meslek edinmiş kişiler türedi.

Gübre bayisi olmak için bir sürü şartları yerine getiren bizler, bu kişilerin piyasada korsan gübre satmasından aşırı şekilde zarar ediyoruz.

İşini yasal yapan firmalara bu sanki bir ceza gibi geliyor.

Fındıkçıdan tutun hiçbir şekilde ticaret belgesi olmayan kişiler el altından gübre satışı yapıyor.

Ne üzücüdür ki; Korsan gübre satışını yapan kişilere bazı bayi arkadaşlarımız ön ayak oluyor. Bu arkadaşlarımız çok satma uğruna piyasa korsan gübre satışının önünü açmaktadır. Piyasada denetim mekanizması noksanlığı var, bu konuda Dörtler Ticaret olarak, gerekirse tarım bakanlığı ve içişleri bakanlığına kadar dilekçe yazmayı düşünüyorum. Korsan gübre satışı yasak olduğu halde bu tip kişilerin piyasada hiçbir yetki belgesi olmadan gübre satması çok ilginç. Ayrıca  bayi olarak bizler, her yıl fabrikalara teminat mektubu veriyoruz, yasal olarak adresi açık olan ve ilçe tarımda kayıtlı depolarımız var, bizler her denetime ve kontrole açıkken korsan gübre satıcıları piyasada at oynatmaktadırlar. 

Mollabey´de -Dağ köyün´de-Kaptaş´ta-Gümeli´de kimin yetkisiz gübre sattığını kahvedeki vatandaşa sorsan söyler, Ama ne hikmetse bunu sadece kontrol ediciler bilemez, bulamaz, işin ilginç yanı da burada.

Alaplı İlçe Tarım Müdürlüğü, İlçe Jandarma ile işbirliği yapıp bu korsan gübre satışı yapan kişilere karşı yasal takibat yapıp bunları engellemesi gerekiyor” dedi.

GÜRSES HABERBu haber 3515 kez okunmuştur.
YORUMLAR
Bu Habere Toplam 2 Yorum Gelmiştir
gündem haberi
Gönderen: gübreci
İlçe Tarımdan hala bir ses yok
28 Haziran 2016, Salı 13:12 - İp Adresi Kayıtlı
on numara haber
Gönderen: HÜSEYİN AKGÜN
abi on numara bi habere deginmişsin biz bayilere geldinmi faturasından isminden t.c numarasından alda depo standartları her türlü denetleme baskı var ama korsan satışa ne fatura ne isim ne t.c kimlik sorgulama var ne depo standartı arama var korsan satan da gider yok kazanmasa bile iş bozma morel bozma ve ahlaksızlık var her adalet şaşar ama Allah'ın adaleti şaşmaz haber için teşekkürler abi
12 Mart 2016, Cumartesi 15:41 - İp Adresi Kayıtlı
Haberler
Jandarmamız enselerinde
Alaplı İlçe Jandarma"dan hırsıza geçit yok
 
Haber  Blog Video Foto İlanlar
Üye Girişi
Dörtler Ticaret ; Kalitenin Adresi, Ucuzluğun Merkezi
Röportaj
O BİR ROBİN HOOD OLMAK İSTİYOR
Yazarlar


2023 KORKULARI, TÜRK DÜŞMANLARI TELAŞTA

27 Kasim 2020
Video
Dörtler Ticaret ; Kalitenin Adresi, Ucuzluğun Merkezi
Sisteme Kayıtlı Günün Ayeti Bulunmamaktadır.

Kaynak Yok
REKLAM   l  İLETİŞİM   l   KÜNYE   l   GİZLİLİK İLKELERİ   l   YAYIN İLKELERİ    l   RSS